Parastā lazda savvaļā aug pamežā, krūmājos, gar ūdenskrātuvēm. Meklējama lapkoku un jauktajos mežos. Aug melnzemē, patīk trekna, trūdvielām bagāta augsne. Šādās vietās lazdas Latvijā ir diezgan izplatītas. Smilšainajos priežu mežos un purvainās vietās praktiski nav sastopamas.
Tautas medicīnā izmanto visas auga daļas - riekstus, mizu, lapas, pumpurus, pat saknes. Cilvēkiem vislabāk zināmais un visplašāk pielietotais lazdas produkts uzturā ir rieksti.
Lazdu rieksti (augļi) ir bagāti ar vitamīniem, mikroelementiem un barības vielām - tauki 62-65%; olbaltumvielas 16-17%, cukurs 3.5%; ogļhidrāti 7%; vitamīni C, E, D, minerālvielas 2% (kalcijs, dzelzs, magnijs, kālijs), mikroelementi un citas bioloģiski aktīvas vielas. Tos lieto, lai stimulētu imūnsistēmu, stiprinātu organismu. Laktācijas periodā veicina piena daudzuma palielināšanos. Tautas medicīnā Lazdas riekstus iesaka cukura diabēta, hipertensijas un aterosklerozes slimniekiem, stimulē arī zarnu motoriku. Izmanto arī epilepsijas, žultsakmeņu, audzēju un askaridozes gadījumā.
Parastai lazdai (Corylus avellana) Latvijā ļoti izplatīts kaitēklis ir riekstu smecernieks (Curculio nucum). Puscentimetru liela vabole. Tā iegraužas rieksta čaumalā un iedēj olu. Izšķiļas kāpurs, kas ēd kodolu. Tad izgraužas no rieksta un dodas pārziemot atkal augsnē. Pavasarī jauns smecernieks, dodas iedēt oliņu riekstā. Līdz ar to, savvaļas rieksti ļoti reti salasāmi lietošanai uzturā. Lielāko daļu no tirdzniecībā esošajiem riekstiem iegūst no dižaugļu lazdas (Corylus maxima).
Otrs cilvēku visplašāk pielietotais lazdas produkts uzturā ir lazdu jaunā miza. Ievāc no jaunajiem, veselīgajiem dzinumiem 2-5cm resnumā. Pievēršam uzmanību, lai nebūtu apauguši ar ķērpjiem. Mizu pamatā lieto kā novārījumu.
Lazdas miza satur daudz bioflavonoīdu, miecvielas (tanīni vairāk kā 8%), ēteriskās eļļas, flabofēnus, betulīnu, sveķus, mikro un makroelementus. Vielas, ko satur lazdas miza, labvēlīgi ietekmē asinsvadus - paplašina kapilārus un novērš to plīšanu, tonizē un stiprina vēnas, darbojas pret sklerozi, palīdz normalizēt holesterīna līmeni asinīs, labvēlīgi ietekmē prostatas dziedzeri, palielina organisma aizsardzības spēkus pret iekaisumiem. Uzlabojoties vēnu un kapilāru elastībai, stiprībai, samazinās iespēja piedzīvot infarktu, insultu. Normalizējas asinsrite apakšstilbos, arī hemoroīdi padodas šai terapijai.
Dzerot lazdu mizu tēju rodas pastiprināta nieru darbība, kā arī līdzsvarojas (nedaudz pazeminās) asinsspiediens. Tāpat ar lazdas mizas novārījumu izdodas dziedēt kuņģa iekaisumu un čūlas, jo miza satur tanīnus, kas savelk gļotādu un aizsargā to pret skābes iedarbību.
Lazdu lapās ir ēteriskās eļļas, askorbīnskābe un palmintskābe, miricitrozīda glikozīds un citas vielas. Tautas medicīnā lapas pamatā izmanto kā diurētisku līdzekli, kas kavē nieru un žultspūšļa akmeņu veidošanos, stimulē imūnsistēmu, piemīt nedaudz iekaisumus mazinoša iedarbība. No lapām pamatā taisa uzlējumu. Prostatas iekaisuma mazināšanai no lapām iesaka pagatavot novārījumu.
Saite uz video "Zāļu tējas & ārstniecības augi: Lazdu miza"
Lai izprastu pamatprincipus pēc kuriem vadīties pagatavojot ārstniecības augu dzērienu, ieteiktu izlasīt rakstu "Kā pareizi pagatavot zāļu tējas?".
Esiet aicināti SEKOT YouTube kanālam Ceļošana. Biškopība. Latvijas zāļu tējas, spiediet ABONĒT! Skatieties "Latvijas Zāļu tējas & ārstniecības augi" video, lasiet aprakstus un iepazīstiet Latvijas savvaļas ārstniecības augus: kā tos droši atpazīt un izmantot veselībai un labsajūtai, atklājiet sev zāļu tēju sniegtos labumus! Izpētiet Latvijas ārstniecības augu dziedinošo spēku!
Tiešā saite uz iegādei pieejamo zāļu tēju & ārstniecības augu sortimentu http://dabaveselibai.blogspot.com/p/iegadei-arstniecibas-augi-un-zalu-tejas.html
Nepalaidiet garām aktuālo informāciju, SEKOJIET lapai https://www.facebook.com/zalutejas
Augu izcelsmes produktu pārstrāde mājas apstākļos reģistrēta Latvijas Republikas Pārtikas un veterinārajā dienestā.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru