Parastais rasaskrēsliņš jeb raspodiņš (Lat. Alchemilla vulgaris), senāk dažkārt saukta arī par cūku rozi, ir daudzgadīgs rožu dzimtas ārstniecības augs. Rasaskrēsliņš visbiežāk aug pļavās, krūmājos. Ievāc visu auga virszemes daļu auga ziedēšanas laikā (Latvijā parasti no maija otrās puses līdz jūnija vidum).
Raskrēsliņš satur daudz vērtīgu vielu. Miecvielas (7.2-11.3%), katehīni, flavonoīdi, fenolkarboksilskābe un tās atvasinājumi (luteonskābe un elāgskābe), lignīns, lipīdi, kumarīni. Fitosterīnus (steroīdus), miecvielas, C vitamīnu līdz 210mg% un citas vielas. Augā ir arī dzelzs, bors, mangāns, varš, cinks, molibdēns un niķelis.
Rasaskrēsliņa ārstnieciskā iedarbība un pielietojums ir gana plašs, taču sabiedrībā lielākoties pazīstams kā ginekoloģisks līdzeklis — tas regulē menstruāciju ciklu, mazina asiņošanu un menstruālos krampjus, un menopauzes simptomus vecākām sievietēm. Uzskata, ka rasaskrēsliņš pasargā sievieti no dažādām olnīcu un vagīnas saslimšanām. Noderīgs arī pie nieru un aknu slimībām, kuņģa čūlas, tūskām, caurejas un zarnu iekaisuma, mazina gāzu veidošanos zarnās. No rasaskrēsliņa drogām gatavota tēja ir organismu attīroša un stiprinoša, iedarbojās arī pret gripas vīrusiem. Normalizē sirds asinsvadu un muskuļu darbību un stiprina organisma imūnās aizsargspējas. Rasaskrēsliņš attīra asinis, aptur asiņošanu, dziedē iekaisumus un brūces. Rasaskrēsliņu kā ārstniecisku līdzekli izmanto pat cukura diabēta gadījumā. Regulē vielmaiņu un aktivizē dažādu dziedzeru (siekalu, asaru un sviedru, laktācijas periodā piena dziedzeru utml) darbību.
Rasaskrēsliņu tautas medicīnā ārēji pielieto: furunkulozes, čūlu, ilgstošu nedzīstošu strutojošu brūču, pinņu, izmežģījumu, sastiepumu, audzēju, skrofulozes gadījumos. Problemātisko vietu ieziešanai vai kompresēm tiek gatavoti gan izvilkumi spirtā, gan novārījumi, gan svaigā veidā (samalta).
Esiet aicināti SEKOT YouTube kanālam Ceļošana. Biškopība. Latvijas zāļu tējas, spiediet ABONĒT!
Skatieties "Latvijas Zāļu tējas & ārstniecības augi" video, lasiet aprakstus un iepazīstiet Latvijas savvaļas ārstniecības augus: kā tos droši atpazīt un izmantot veselībai un labsajūtai, atklājiet sev zāļu tēju sniegtos labumus! Izpētiet Latvijas ārstniecības augu dziedinošo spēku!
Tiešā saite uz iegādei pieejamo zāļu tēju & ārstniecības augu sortimentu http://dabaveselibai.blogspot.com/p/iegadei-arstniecibas-augi-un-zalu-tejas.html
Nepalaidiet garām aktuālo informāciju, SEKOJIET lapai https://www.facebook.com/zalutejas
Augu izcelsmes produktu pārstrāde mājas apstākļos reģistrēta Latvijas Republikas Pārtikas un veterinārajā dienestā.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru