Lielā strutene (Lat. Chelidonium majus), sarunvalodā dažkārt saukta par kārpu zāli, ir magoņu dzimtas augs. Lielā strutene Latvijā diezgan bieži sastopama dārzos, sētmalās, krūmājos, mežmalās u.c. Patīk mitra (bet ne slapja) un trūdvielām bagāta augsne. Augšanai labvēlīgā vietā var veidot nelielas audzes. Tā plaši tiek izmantota gan tautas, gan tradicionālajā medicīnā. Augs ir indīgs, bet vērtīgs!
Lielās strutenes laksti satur ap 20 dažādu alkaloīdu. Tostarp ir helidonīns, homohelidonīns, heleritrīns, oksihelidonīns, sangvinarīns, berberīns, protopīns u.c. Alkaloīdu saturs saknēs ir 0,2 - 1,4 %, auga lakstos 0,01 - 0,6 %. Lakstos atrasts A vitamīns (karotīns), C vitamīns (askorbīnskābe), ēteriskā eļļa, organiskās skābes (helidonskābe, citronskābe, dzintarskābe), flavonoīdi, saponīni u.c. savienojumi.
Lielās strutenes preparāti darbojas bakteriostatiski un fungistatiski. Ar svaigu struteņu sulu jau kopš seniem laikiem tiek lietota pret kārpām, tamdēļ dažkārt vēl lieto tā tautas doto nosaukumu kārpu zāle. Vairākas dienas pēc kārtas kārpas jāapziež, jāierīvē ar struteņu dzeltenīgi oranžo sulu. Dažkārt pielieto arī varžacu, ekzēmas, ēdes ārstēšanai un resnās zarnas polipu likvidēšanai. Svaiga struteņu sula parasti ir ārstnieciski iedarbīgāka, efektīvāka nekā no tās radītie farmakoloģiskie preparāti.
Strutenes uzlējumus lieto kā žultsdzinēju, nomierinošu, pretsāpju, pretiekaisuma un diurētisku līdzekli. Oficiālajā medicīnā ir pierādīts, ka strutene kavē audzēju attīstību, turpinās izpēte. Lietojot iekšķīgi strutene nedaudz palēnina pulsu, pazemina arteriālo asinsspiedienu un paplašina koronāros asinsvadus.
Lietojot struteni iekšķīgi (piemēram, kā tēju) var notikt saindēšanās, kas izpaužas ar sliktu dūšu, vemšanu, asiņainu caureju, smaguma sajūta kuņģī, reiboņiem, ģīboņiem. Mutē un rīklē augs var izraisīt dedzināšanu un čūlu veidošanos. Smagos saindēšanās gadījumos seko elpošanas un nervu sistēmas paralīze, pat nāve.
Saite uz video "Zāļu tējas & ārstniecības augi: Lielā strutene"
Lai izprastu pamatprincipus pēc kuriem vadīties pagatavojot ārstniecības augu dzērienu, ieteiktu izlasīt rakstu "Kā pareizi pagatavot zāļu tējas?".
Esiet aicināti SEKOT YouTube kanālam Ceļošana. Biškopība. Latvijas zāļu tējas, spiediet ABONĒT! Skatieties "Latvijas Zāļu tējas & ārstniecības augi" video, lasiet aprakstus un iepazīstiet Latvijas savvaļas ārstniecības augus: kā tos droši atpazīt un izmantot veselībai un labsajūtai, atklājiet sev zāļu tēju sniegtos labumus! Izpētiet Latvijas ārstniecības augu dziedinošo spēku!
Tiešā saite uz iegādei pieejamo zāļu tēju & ārstniecības augu sortimentu http://dabaveselibai.blogspot.com/p/iegadei-arstniecibas-augi-un-zalu-tejas.html
Nepalaidiet garām aktuālo informāciju, SEKOJIET lapai https://www.facebook.com/zalutejas Lapā publicējam aktualitātes, informāciju par dalību tirdziņos.
Augu izcelsmes produktu pārstrāde mājas apstākļos reģistrēta Latvijas Republikas Pārtikas un veterinārajā dienestā.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru