Ikviens produkts, kuru uzņemam savā organismā, atstāj zināmu ietekmi uz mūsu organismu. Ikviens pārtikas produkts, lai arī cik labs tas būtu, uzņemts nesamērīgi lielās devās var radīt pretēju efektu - nodarīt kaitējumu mūsu veselībai. Līdzīgi ir arī ar vienveidīgu uzturu. Arī zāļu tējas, ārstniecības augus ieteicams pamainīt. Nevienu zāļu tēju nebūtu ieteicams lietot ilgāk par 2 nedēļām. Ja nepieciešams panākt ārstniecisko efektu, vislabāk būtu atlasīt vismaz 3 drogas (zāļu tējas, ārstniecības augus), kuras sniedz vēlamo iedarbību uz organismu un ik pa laikam pamainīt.
Piedāvājam konspektīvā veidā ieskatu būtiskākajās ārstniecības augu, zāļu tēju ārstnieciskajās īpašībās. Sniegtā informācija pārskatāmā veidā palīdzēs izdarīt izvēli starp vienu vai otru drogu.
Apiņu rogas ("čiekuriņi") tēja lieto sāpīgu, stipri asiņojošu mēnešreižu gadījumā, ar klimaksa periodu saistīto nervu sistēmas, sirds un gremošanas orgānu darbības traucējumu novēršanai, migrēnas, podagras, tuberkulozes ārstēšanai, ēstgribas veicināšanai. Labs līdzeklis miegam, atslābina nervu sistēmu. Apiņi ir vairāk piemēroti sievietēm, jo satur sievišķo hormonu estrogēnu, novājina potenci.
Latīniski: Humulus lupulus L,; angliski: Hop; vāciski: Gemeiner Hopfen; zviedru: humle; igauņu: harilik humal; lietuviešu: paprastasis apynys; krievu: хмель обыкновенный.
Parastās apses miza ir zināma ar savām ārstnieciskajām īpašībām, kas galvenokārt tiek izmantotas, lai mazinātu iekaisumus un uzlabotu asinsriti. Tās mizu bieži izmanto kā pretiekaisuma un pretsāpju līdzekli, īpaši dažādu locītavu un muskuļu sāpju ārstēšanai. Apses miza arī veicina organisma detoksikāciju, palīdzot izvadīt toksīnus un atbalstot nieru funkciju. Tā ir noderīga arī elpceļu slimību ārstēšanā, jo tai piemīt vieglas atkrēpošanas īpašības. Tējas vai novārījuma veidā parastās apses miza tiek izmantota, lai mazinātu iekaisumus un uzlabotu gremošanas sistēmas darbību.
Latīniski: Populus tremula; angliski: Aspen bark; vāciski: Zitterpappelrinde; zviedru: aspbark; igauņu: hariliku puu koor; lietuviešu: drebulės žievė; krievu: осина.
Aroniju ogas ir bagātas ar antioksidantiem, īpaši antocianīniem, kas palīdz aizsargāt šūnas no brīvo radikāļu bojājumiem. Tās uzlabo asinsriti, palīdz samazināt asinsspiedienu un veicina imunitātes uzlabošanos. Aronijas tiek izmantotas arī kā palīgs cīņā pret iekaisumiem un dažādām sirds un asinsvadu slimībām. Tās arī palīdz samazināt holesterīna līmeni un uzlabo aknu funkciju.
Latīniski: Aronia melanocarpa, angliski: Black chokeberry, vāciski: Schwarze Apfelbeere, zviedru: Aroniabär, igauņu: aroniamari, lietuviešu: aronija, krievu: арония черноплодная.
Meža aveņu lapu tēju lieto saaukstēšanās slimību ārstēšanā, augšējo elpceļu iekaisuma gadījumos un gripas gadījumā, veicina svīšanas procesu un pazemina temperatūru. Novārījums ir labs pretiekaisuma un savelkošs līdzeklis gastrīta un dažādu kuņģa saslimšanu ārstēšanā.
Latīniski: Rubus idaeus L., angliski: Raspberry, vāciski: Himbeere, zviedru: hallon, igauņu: harilik vaarikas, lietuviešu: paprastoji avietė, krievu: малина обыкновенная.
Asinszāle, divšķautņu. Pamatā lieto asinsrites sistēmas uzlabošanai, pretiekaisumiem un kā vieglu dabīgu antidepresantu. Tāpat piemīt savelkoša, pretiekaisuma, žultsdzenoša, zarnu darbības veicinātājs, organisma spēcinoša, antiseptiska iedarbība. Slimības - gastrīts ar pazeminātu sekrēciju, holecistīts, hepatīts, enterekolīti, mutes dobuma saslimšanas, aknu slimības, žultsakmeņi, dizentērija, ar asinsriti saistītu slimību ārstēšanai. Vācījā veiktie pētījumi uz 3000 cilvēkiem apstiprina kā efektīvu līdzekli vieglas depresījas gadījumos (antidepresants).
Latīniski: Hypericum perforatum L., angliski: perforate St John’s-wort, vāciski: Tüpfel-Hartheu, zviedru: äkta johannesört, igauņu: liht-naistepuna, lietuviešu: paprastoji jonažolė, krievu: зверобой пронзенный.
Baltā āboliņa tēju lieto kā maigu atkrēpojošu līdzekli klepus, bronhīta, urīnpūšļa un priekšdziedzera iekaisuma, ginekoloģisku slimību un tuberkulozes ārstēšanai, arī kā sviedrējošu līdzekli saaukstēšanās gadījumā (tad uzlējumu dzer karstu). Sastāvvielu kompleksam konstatēta antisklerotiska, urīndzenoša, pretiekaisuma un atkrēpošanu veicinoša darbība.
Latīniski: Trifolium repens L., angliski: white Clover, vāciski: Weiß-Klee, zviedru: vitklöver, igauņu: valge ristik, lietuviešu: baltasis dobilas, krievu: клевер ползучий.
Sarkanais āboliņš tiek lietots kā atkrēpošanas līdzeklis pie garā klepus, drudža un saaukstēšanās gadījumos, kā arī pret bronhiālo astmu, bronhītu, aizdusu, galvas reiboņiem, mazasinību. Tas ir diurētisks, urīndzenošs, žultsdzenošs, asiņošanu apturošs, brūces dziedējošs, sāpju mazinošs un antiseptisks. Tāpat sarkanais āboliņš aizkavē holesterīna uzkrāšanos asinīs un ir labs asins tīrītājs.
Latīniski: Trifolium pratense L.; angliski: red Clover; vāciski: Rot-Klee; zviedru: rödklöver; igauņu: aasristik; lietuviešu: raudonasis dobilas; krievu: клевер луговой.
Baldriāna saknes un sakneņi ir dabisks sedatīvs līdzeklis, kas mazināt nervu spriedzi, uzlabo miega kvalitāti un palīdz cīnīties ar stresu. Tam ir arī spazmolītiskas īpašības, kas palīdz mazināt muskuļu saspringumu un galvassāpes. Baldriāns tiek izmantots arī nervu traucējumu, piemēram, trauksmes un depresijas ārstēšanai.
Latīniski: Valeriana officinalis, angliski: Valerian, vāciski: Baldrian, zviedru: Baldrian, igauņu: palderjan, lietuviešu: valerijonas, krievu: валериана лекарственная.
Baltajai panātrei ("baltajai nātrei") piemīt savelkoša, asiņošanu apturoša, pretiekaisuma, pretalerģiska un tonizējoša iedarbība. Tā nomierina centrālo nervu sistēmu, stimulē dzemdes savilkšanos, kā arī attīra asinis, pazemina cukura līmeni un palīdz pret mazasinību. Ginekoloģijā balto nātri lieto pret baltajiem ziediem, dzemdes asiņošanu, mēnešreižu traucējumiem, urīnpūšļa, urīnvadu un nieru bļodiņu iekaisuma gadījumā, kā arī pret bezmiegu, furunkulozi ādas niezi, izsitumiem ekzēmu un nātreni.
Latīniski: Lamium album L., angliski: white Dead-nettle, vāciski: Weiße Taubnessel, zviedru: vitplister, igauņu: valge iminõges, lietuviešu: baltažiedė notrelė, krievu: яснотка белая.
Bērzu lapas ir organismu attīrošs, diurētisks līdzeklis (liekā šķidruma izdzīšanai no organisma), vitamīnu avots, ka arī ādas kopšanai, vannām. Bērzu lapu tēja noder pret reimatismu, sāļu izgulsnēšanos locītavās, kāju pampšanu, tūskām. Tāpat to var lietot nieru un urīnpūšļa slimību gadījumā, piemīt nierakmeņus šķīdinoša darbība. Nesen uzplaukušām bērzu lapām sastāvs, līdz ar to iedarbība, ir ļoti tuva pumpuriem.
Latīniski: Betula pendula Roth, angliski: silver Birch, vāciski: Hänge-Birke, zviedru: vårtbjörk, igauņu: arukask, lietuviešu: karpotasis beržas, krievu: береза повислая.
Bērzu pumpuri ir efektīvs urīndzinējs, veic organisma attīrīšanu, skalošanu. Palīdz stiprināt imunitāti, samazina organismā tūsku (kāju tūkšana un tml), uzlabo nieru darbspēju, dod antibakteriālu iedarbību, tāpēc ne tikai dzen urīnu, bet arī ārstē nieru bļodiņu un urīnpūšļa iekaisumu. Agrākos laikos bērzu pumpurus izmantoja kā garšvielu, pupiņu ēdieniem, mērcēm, zupām un sautējumiem. Lielisks papildinājums zaļajiem salātiem. Nesen uzplaukušām bērzu lapām sastāvs, līdz ar to iedarbība, ir ļoti tuva pumpuriem.
Latīniski: Betula pendula Roth, angliski: silver Birch, vāciski: Hänge-Birke, zviedru: vårtbjörk, igauņu: arukask, lietuviešu: karpotasis beržas, krievu: береза повислая.
Parastais biškrēsliņš visbiežāk tiek lietots kā pret prethelmintu līdzeklis. Helminti ir parazītiskie tārpi, kas dzīvo cilvēka vai dzīvnieka organismā, piemēram, Ascaris lumbricoides, Enterobius vermicularis, Taenia, Trichinella spiralis, Filaria. Biškrēsliņam ir arī pretiekaisuma, pretmikrobu un brūču dziedējošas īpašības. Tas var palīdzēt paaugstināt asinsspiedienu, samazināt sirds ritmu un pastiprināt sviedru izdalīšanos. Tautas medicīnā to lieto arī kuņģa un zarnu slimību ārstēšanā, epilepsiju, histēriju, tūsku, galvassāpēm, podagru un reimatisma ārstēšanā.
Latīniski: Tanacetum vulgare, angliski: Tansy, vāciski: Rainfarn, zviedriski: Renfana, igauņu: Harilik soolikarohi, lietuviešu: Paprastoji bitkrėslė, krieviski: Пижма обыкновенная.
Brūkleņu lapām ir efektīvs līdzeklis urīnceļu infekciju ārstēšanā un nieru darbības uzlabošanā. Piemīt antiseptiska, pretiekaisuma, dezinficējoša, urīndzenoša un savelkoša iedarbība. Tās izmanto arī pret caureju un dažādu vielmaiņas slimību – reimatisma, podagras, spondilozes (osteohondrozes), reimatoīdo, infekciozo, nespecifisko artrītu ārstēšanai. Brūkleņu lapas ir bagātas ar antioksidantiem un flavonoīdiem, kas cīnās ar brīvajiem radikāļiem. Tautas medicīnā brūklenes lapas lieto diabēta ārstēšanai.
Latīniski: Vaccinium vitis-idaea L., latviski: brūklene, angliski: Cowberry, vāciski: Preiselbeere, zviedru: lingon, igauņu: harilik pohl, lietuviešu: bruknė, krievu: брусника обыкновенная.
Lielā ceļmallapa jeb ceļteka ir pazīstama ar savām ārstnieciskajām īpašībām, īpaši tās spēju atbalstīt elpceļu veselību un dziedēt brūces. Tā ir efektīvs līdzeklis pret klepu, bronhītu un elpceļu iekaisumiem, jo tās lapas palīdz mazināt kairinājumu un veicina atkrēpošanu. Lielās ceļtekas lapām piemīt arī pretiekaisuma un antiseptiskas īpašības, tāpēc tās tiek izmantotas brūču dziedēšanai, kā arī, lai mazinātu ādas iekaisumus un kairinājumus. Tā darbojas arī kā viegls caurejas līdzeklis un palīdz uzlabot gremošanu. Tējas vai ekstrakta veidā lielā ceļteka ir noderīga arī, lai atvieglotu urīnceļu infekcijas un veicinātu to iznīcināšanu.
Latīniski: Plantago major; angliski: Broadleaf plantain; vāciski: Wegerich; zviedru: stor plantain; igauņu: harilik podagra; lietuviešu: didžioji plantaga; krievu: подорожник большой.
Ehinaceja purpursārtā paātrina dzīšanas procesus, iedarbojas šūnu līmenī, cīnās ar sliktajām (audzēju) šūnām, ieteicams cilvēkiem pēc antibiotiku kursa, starošanas. Imunitātes stiprinātājs, cīnās pret infekcijām, vīrusiem, pretsāpju un antiseptiska iedarbība.
Latīniski: Echinacea purpurea; angliski: eastern purple coneflower or purple coneflower Echinácea purpúrea; vāciski: Purpur-Sonnenhut auch Roter Scheinsonnenhut; lietuviski: Rausvažiedė ežiuolė; krievu: Эхина́цея пурпу́рная
Gaiļbiksītes ziedi. Lieto par atklepošanas līdzekli, hronisku vēdera aizcietējumu gadījumos, urīnu dzenošs līdzeklis. Palīdz arī pie migrēnas veida galvassāpēm, nervozitātes un bezmiega gadījumā.
Gaiļbiksīšu lapas - vitamīnu avots. Kaltētu lapu pulveris noder kā vitamīniem bagāta piedeva pie zupām, mērcēm, kartupeļu biezeņa. Kopā ar ziediem lieto trahejas un bronhu iekaisuma ārstēšanai, lai mīkstinātu klepu, samazinātu kairinājuma un sausuma sajūtu elpceļos.
Latīniski: Primula veris L., angliski: Cowslip, vāciski: Wiesen-Primel, zviedru: gullviva, igauņu: harilik nurmenukk, lietuviešu: pavasarinė raktažolė, krievu: первоцвет весенний.
Lavandas tēja mazina depresiju, baiļu sajūtu un satraukumu, lieto par nomierinošu līdzekli, pret neirozi, sirdsklauvēm, bezmiegu piemīt urīndzenoša un spazmolītiska iedarbība. Tēja veicina smadzeņu asinsriti, mazina galvas sāpes un uzlabo atmiņu. Ziedus mēdz izmantot spilvenos pret pārpūli, bezmiegu. Asa garša. Populāra garšviela spāņu, franču un itāliešu virtuvē. To pievieno mērcēm, zupām.
Latīniski: Lavandula; angliski: lavender, vāciski: Lavendel, zviedru: lavendel, igauņu: lavendel, lietuviešu: levanda, krievu: лаванда.
Lazdas miza tonizē vēnas, novērš kapilāru plīšanu un darbojas pret jebkuru iekaisumu. Labi izdodas dziedēt kuņģa iekaisumu un čūlas, nomierinās centrālā nervu sistēma, samazinās asinsspiediens.
Latīniski: Corylus avellana L., angliski: Hazel, vāciski: Gemeine Hasel, zviedru: hassel, igauņu:, harilik sarapuu, lietuviešu: paprastasis lazdynas, krievu: лещина обыкновенная.
![]() |
Parastā lazda (Corylus avellana L.) |
Lielai nātrei ir antiseptiska, pretiekaisuma, sāpes remdinoša, urīnu un žulti dzenoša, viegli nomierinoša iedarbība. Tās pazemina holesterīna līmeni asinīs. Nātres bagātas ar minerālvielām, īpaši dzelzi, palielina hemoglobīna un eritrocīta daudzumu asinīs. Tās palīdz stiprināt asinsvadu sieniņas un veicina veselīgu asinsriti. Tās arī attīra ķermeni no toksīniem un atbalsta nieru darbību. Nātru uzlējums iekšķīgai lietošanai tiek lietots kā asiņošanu apturošs līdzeklis. Uzlējumu iesaka lietot pie anēmijas, aterosklerozes, reimatisma, aknu un žultspūšļa saslimšanām, hemoroīdiem, aizcietējumiem un gremošanas procesu traucējumiem, kā arī laktācijas veicināšanai.
Latīniski: Urtica dioica L., angliski: common Nettle, vāciski: Große Brennessel, zviedru: brännässla, igauņu: kõrvenõges, lietuviešu: didžioji dilgėlė, krievu: крапива двудомная.
Madara dzeltenā jeb īstā – piemīt urīndzenoša, pretiekaisuma, pretsāpju, savelkosā un nomierinoša iedarbība. Madara mazina krampjus, spazmas, veicina asinsrades procesus, brūču dzīšanu, mazina sāpes, pret aknu kaitēm, dažādiem izsitumiem, kā arī pret stresa radītām slimībām.
Latīniski: Galium verum L; angliski: lady's bedstraw or yellow bedstraw; igauņu: Hobumadar; lietuviski: Tikrasis lipikas; krievu: Подмаре́нник настоя́щий, или Подмаренник жёлтый
Ozola miza ir plaši izmantota tautas medicīnā tās pretiekaisuma īpašību dēļ. Tā palīdz mazināt zarnu un kuņģa traucējumus, veicina brūču dziedēšanu un darbojas kā savelkošs līdzeklis, kas samazina asiņošanu un veicina audu atjaunošanos. Lieto mutes dobuma, barības vada un kuņģa iekaisuma gadījumā Ozola miza tiek izmantota arī ārstnieciskās vannās un kompresēs ādas iekaisumu un dermatoloģisko problēmu gadījumos. Tām ir arī spēcīga pretmikrobu un antioksidanta iedarbība, kas palīdz stiprināt imūnsistēmu un aizsargāt ķermeni no infekcijām. Lieto dizentērijas, pārmērīgu menstruālo asiņošanu, urīnpūšļa iekaisumu, cingas, rahīta, aknu un liesas slimību ārstēšanai, kā arī pret saindēšanos ar sēnēm un vara sāļiem.
Latīniski: Quercus robur; angliski: Oak; vāciski: Eiche; zviedru: ek; igauņu: tamm; lietuviešu: ąžu; krievu: дуб.
![]() |
Parastais ozols (Quercus robur L.) |
Parastajam pelašķim piemīt pretiekaisuma, antiseptiska iedarbība. Rosina ēstgribu, mazina gāzu uzkrāšanos, palīdz pret saaukstēšanos, drudzi, pazemina temperatūru, aptur asiņošanu un veicina brūču dzīšanu. Palīdzēs pret gastrītu, kunģa čūlu, caureju.
Latīniski: Achilléa millefólium; angliski: Yarrow, vāciski: Gemeine Schafgarbe, zviedru: röllika, igauņu: harilik raudrohi, lietuviešu: paprastoji kraujažolė, krievu: тысячелистник обыкновенный.
![]() |
Pelašķis (Achilléa millefólium) |
Piparmētrai ir nomierinoša, spazmolītiska, antiseptiska un pretsāpju iedarbība. Piparmētra uzlabo sirdsdarbību un paplašina kapilārus. Iesnu laikā izmanto piparmētru tējas inhalācijas, kas atvieglo augšējos elpceļus. Piparmētra aktivizē un nostiprina cilvēka smadzeņu darbību un stimulē garīgās spējas. Lieto pret sliktu dūšu, vemšanu, vēdera sāpēm un uzpūšanos, gāzu uzkrāšanos, kā arī ēstrgribas rosināšanai. Pipramētra veicina žults izdalīšanos; to var lietot arī kā vieglu diurētisku līdzekli.
Latīniski: Mentha x piperita L., angliski: Peppermint, vāciski: Pfeffer-Minze, zviedru: pepparmynta, igauņu: piparmünt, lietuviešu: pipirmėtė, krievu: мята перечная.
Priežu pumpuru novārījums sekmē augšējo elpceļu sekretorisko darbību un atkrēpošanu. Tam piemīt arī vāja urīndzenoša un žultsdzenoša darbība. Lieto bronhīta, pneimonijas, bronhektāzijas, holecistīta, holangīta, cistīta un pielonefrīta gadījumā.
Latīniski: Pinus sylvestris L., angliski: Scots Pine, vāciski: Gemeine Kiefer, zviedru: tall, igauņu: harilik mänd, lietuviešu: paprastoji pušķis, franču: pin sauvage, krievu: сосна обыкновенная.
Parastais rasaskrēsliņš (raspodiņš) ginekoloģiskām kaitēm (tautā bieži sauc par sieviešu tēju), nieru un aknu slimībām, kuņģa čūlas, tūskām, caurejas un zarnu iekaisumiem, vispārējai vielmaiņai, stimulē gremošanas sistēmas darbību, urīna izvadīšanu. Lieto cukura diabēta gadījumā.
Latīniski: Alchemilla vulgaris L., angliski: Lady’s-mantle, vāciski: Gemeiner, Frauenmantel, zviedru: daggkåpa, igauņu: harilik kortsleht, lietuviešu: paprastoji rasakila, krievu: манжетка обыкновенная.
Kalmes saknes un sakneņus lieto ne tikai elpošanas un gremošanas sistēmu atbalstam, bet arī dēļ to attīrošajām un detoksikācijas īpašībām. Tās palīdz attīrīt organismu no toksīniem, veicinot lieko šķidrumu izvadīšanu un uzlabojot vielmaiņu. Lieto hroniska klepus un astmas gadījumos, paplašina bronhus, uzsūc aizsērējumus krūšu apvidū. Kalmes saknes ir noderīgas, ja trūkst skābes, neizstrādājas žults, uzpūšas vēders, caureja mijas ar aizcietējumiem. Tām piemīt spazmolītiskas un sedatīvas īpašības, kas noder neirotisku sindromu, kā arī nieru un urīnpūšļa slimību ārstēšanai. Tās uzlabo arī potenci.
Latīniski: Acorus calamus; angliski: Sweet flag; vāciski: Kalmuswurzel; zviedru: sötflagg; igauņu: soo-rohi; lietuviešu: kalmų šaknis; krievu: аир.
Ārstniecības kumelīšu tēja ir sviedrus dzenoša, kuņģa krampjus remdējoša, vēdergraizes mierinoša, kā arī palīdz pret reimatismu. Ar kumelīšu tēju var mazināt zobu sāpes, mute skalojot ar siltu tēju. Pretiekaisuma, pret alerģijas un nomierinošo īpašību dēļ, kumelīti var lietot gan iekšķīgi, gan ārīgi.
Latīniski: Chamomilla recutita (L.) Rauschert, angliski: scented Mayweed, vāciski: Echte Kamille, zviedru: kamomill, igauņu: teekummel, lietuviešu: vaistinė ramunė, krievu: ромашка обрадная.
Kanādas zeltgalvītes (zeltslotiņas) ziediem (ziedkopām) ir pretiekaisuma, antibakteriālas un dziedējošas īpašības. Šis augs palīdz uzlabot elpceļu veselību, mazinot iekaisumus un veicinot atveseļošanos no elpošanas ceļu infekcijām. Tā arī veicina ādas dziedēšanu un palīdz samazināt iekaisumus, tādējādi atbalstot ādas veselību un atjaunošanos.
Latīniski: Solidago canadensis L., angliski: Canadian goldenrod; vāciski: Kanadische Goldrute; zviedru: kanadensisk guldstjärna; igauņu: Kanada kuldvits; lietuviešu: Kanados auksaspalvė; krievu: Канадская золотарниковая.
Kastaņu jeb parastā zirgkastaņu ziedi ir efektīvi kompresēm, lai mazinātu pietūkumu un uzlabotu asinsriti, īpaši kājās. Tiem piemīt arī pretiekaisuma īpašības, kas palīdz samazināt iekaisumus un veicina ātrāku dziedēšanu. Kastaņu ziedus izmanto arī ziedēs un tinktūrās, lai uzlabotu asinsvadu veselību un mazinātu sāpes. Ziedus nelieto iekšķīgi, tikai ārīgai lietošanai!
Latīniski: Aesculus hippocastanum; angliski: Horse chestnut; vāciski: Rosskastanie; zviedru: hästkastanj; igauņu: hobukastan; lietuviešu: arklių kaštanas; krievu: конский каштан.
Kazeņu lapas tiek izmantotas kā viegls gremošanas uzlabošanas līdzeklis, kas palīdz mazināt vēdera uzpūšanos, regulē zarnu darbību un veicina gremošanas trakta veselību. Tām piemīt arī augsta antioksidantu koncentrācija, kas palīdz stiprināt imūnsistēmu un aizsargā ķermeni no brīvo radikāļu kaitīgās ietekmes. Kazeņu lapas, līdzīgi aveņu lapām, izmanto tējas pagatavošanai, kas palīdz nomierināt kuņģi, veicināt sviedrēšanu, pazemināt ķermeņa temperatūru. Turklāt tās ir labas arī, lai atbalstītu organisma dabiskās detoksikācijas procesus.
Latīniski: Rubus fruticosus; angliski: Blackberry; vāciski: Brombeere; zviedru: björnbär; igauņu: mustikas; lietuviešu: gervuogė; krievu: ежевика.
Ārstniecības kliņģerītes izmanto kuņģa, divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, žultsceļu, žultspūšļa, aknu, acu, ausu, smaganu, iekaisuma gadījumos. Kliņģerīšu tēja iedarbojas nomierinoši, pazemina asinsspiedienu, stimulē sirdsdarbību, mazina menstruāciju, dzemdību un pēcdzemdību sāpes. Pretaudzēju aktivitāte, efektīva gadījumos, ja ir sacietējumi dzemdē, olnīcās vai krūšu dziedzeros. Klinģerītes veicina ēstgribu un gremošanu. Tējas izmanto kā sviedrēšanas un atkrēpošanas līdzekli, saaukstēšanās gadījumos, pret krampjiem, galvassāpēm un reiboņiem. Kliņģerīšu iedarbība ir antiseptiska, baktericīda, sāpju remdinoša. Stiprina imūnsistēmu.
Latīniski: Calendula officinalis L; angliski: pot Marigold; vāciski: Garten-Ringelblume; zviedru: ringblomma; igauņu: harilik saialill; lietuviešu: vaistinė medetka; krievu: ноготки лекарственные.
Parastās liepas ziedi tiek plaši izmantoti saaukstēšanās laikā, lai palīdzētu mazināt drudzi un veicinātu sviedru izdalīšanos, kas atvieglo organisma attīrīšanos. Liepas ziedi arī palīdz relaksēties, mazināt stresu un veicina labāku miegu. Turklāt tiem ir pretiekaisuma un pretsāpju īpašības, kas padara tos efektīvus, ārstējot elpceļu saslimšanas, piemēram, klepu un deguna nosprostojumu. Tējas veidā tie uzlabo arī gremošanu, mazina vēdera uzpūšanos un darbojas kā viegls diurētisks līdzeklis.
Latīniski: Tilia; angliski: Lime blossom; vāciski: Lindenblüten; zviedru: lindblommor; igauņu: pärnukevad; lietuviešu: liepos žiedai; krievu: липа.
Parastās māllēpes ziedi atvieglo elpošanas problēmas, piemēram, klepu un bronhītu. Augā esošie savienojumi, piemēram, flavonoīdi un saponīni, palīdz mazināt iekaisumus, veicina atkrēpošanu un nomierina elpceļus. Parastā māllēpe tiek plaši izmantota, lai mazinātu kakla un elpceļu kairinājumu, kā arī kā palīglīdzeklis saaukstēšanās un gripas ārstēšanā. Tā ir noderīga arī zarnu veselībai, jo tai piemīt vieglas caurejas īpašības.
Latīniski: Tussilago farfara; angliski: Coltsfoot; vāciski: Huflattich; zviedru: hästhov; igauņu: hobukapsas; lietuviešu: paprastasis ugniažolė; krievu: мать-и-мачеха.
Mežrozes augļi ir bagāti ar vitamīniem, īpaši C vitamīnu, un tiek plaši izmantoti, lai stiprinātu imūnsistēmu, cīnītos pret saaukstēšanos un uzlabotu organisma vispārējo veselību. Tie ir dabisks antioksidantu avots, kas palīdz aizsargāt šūnas no brīvo radikāļu kaitīgās ietekmes. Mežrozes augļiem piemīt pretiekaisuma īpašības, kas palīdz mazināt locītavu sāpes, kā arī veicina ādas veselību un atjaunošanos. Tējas un ekstrakti no mežrozes augļiem tiek lietoti arī, lai uzlabotu gremošanas traktu, regulētu asinsriti un normalizētu holesterīna līmeni.
Latīniski: Rosa canina L.; angliski: Dog rose; vāciski: Hundsrose; zviedru: hundros; igauņu: metsroos; lietuviešu: šunžiedė; krievu: шиповник.
Pīlādžu ogas ir pazīstamas ar augstu C vitamīna saturu un tiek izmantotas, lai stiprinātu imūnsistēmu, cīnītos pret saaukstēšanos un uzlabotu organisma vispārējo veselību. Tām piemīt arī pretiekaisuma īpašības, kas palīdz mazināt locītavu sāpes un uzlabo gremošanas traktu. Pīlādžu ogas tiek izmantotas arī kā dabīgs līdzeklis asinsriti uzlabošanai, kā arī veicina aknu veselību un detoksikāciju.
Latīniski: Sorbus aucuparia; angliski: Rowan berries; vāciski: Vogelbeer; zviedru: rönnbär; igauņu: lepapuu marjad; lietuviešu: šermukšnių uogos; krievu: рябина.
Melnais plūškoks ir pazīstams ar savām izteiktajām pretiekaisuma, sviedrus dzenošajām un imūnmodulējošajām īpašībām. Gan plūškoka ziedi, ogas, gan lapas tiek izmantotas, lai mazinātu saaukstēšanās simptomus, piemēram, klepu, deguna nosprostojumu un drudzi. Ziedi un ogas palīdz stiprināt imūnsistēmu un veicina ātru atveseļošanos, kā arī ir efektīvi pret vīrusiem un infekcijām. Lapas, savukārt, ir pazīstamas ar savu sviedrus dzenošo iedarbību, palīdzot samazināt drudzi un veicināt sviedru izdalīšanos. Tās arī atvieglo elpošanu un mazinās elpceļu iekaisumus. Visi šie augļi un auga daļas ir noderīgi arī gremošanas uzlabošanai un vēdera uzpūšanās mazināšanai.
Latīniski: Sambucus nigra; angliski: Elderberry; vāciski: Schwarzer Holunder; zviedru: fläderblommor; igauņu: must plüšapuu; lietuviešu: juodasis puspalis; krievu: бузина черная.
Ārstniecības pienenes saknes tiek plaši izmantota aknu veselības uzlabošanai, jo tai piemīt detoksikācijas un attīrošas īpašības. Pienenes sakne palīdz stimulēt aknu funkciju, veicinot toksīnu izvadīšanu no organisma, kā arī uzlabo žults plūsmu, kas ir svarīgi gremošanas procesiem. Tā darbojas kā dabisks diurētisks līdzeklis, palīdzot attīrīt ķermeni no liekā šķidruma un atbalstot nieru darbību. Turklāt pienenes sakne ir noderīga arī ādas veselībai, jo tā veicina ādas dziedēšanu un attīra to no izsitumiem, ko var izraisīt aknu darbības traucējumi.
Latīniski: Taraxacum officinale; angliski: Dandelion root; vāciski: Löwenzahnwurzel; zviedru: maskrosrot; igauņu: võilillejuur; lietuviešu: pavasarinė kiaulpienė; krievu: одуванчик.
Parasto raudeni jeb oregano lieto kuņģa iekaisuma (gastrīts, čūla), pastiprinātas skābes sekrēcijas un citos kuņģa-zarnu trakta slimību gadījumos. Raudenei piemīt nomierinoša, antiseptiska, atklepošanās, sviedrējoša iedarbība. Lieto sieviešu slimību ārstēšanai, mazina menstruālo ciklu traucējumus un sāpes, stimulē dzemdes muskulatūru, tāpēc grūtniecēm nelietot ātrāk par 34.nedēļu. Satur vitamīnus K, A, E, magnēziju, dzelzi, omega 3 skābes, kalciju. Oregano Eiropā mēdz dēvēt par savvaļas majorānu. Raudene ir arī populārs garšaugs, ko izmanto dažādu ēdienu pagatavošanā. Piesardzība: lietojot augu jāievēro mērenība. Pārmērīga lietošana var izraisīt gremošanas traucējumus vai alerģiskas reakcijas.
Latīniski: Origanum vulgare; angliski: Marjoram; vāciski: Gemeiner Dost; zviedru: kungsmynta; igauņu: harilik pune; lietuviešu: paprastasis raudonėlis; krievu: душица обыкновенная.
Lielā strutene ir spēcīgs pretiekaisuma līdzeklis, kas palīdz ārstēt ādas slimības un mazināt dažādu ķermeņa iekaisumu simptomus. Tā arī palīdz detoksikēt ķermeni un uzlabot gremošanas sistēmas darbību. Tiek izmantota aknu veselībai, jo tā palīdz attīrīt aknas, uzlabojot to funkciju un veicinot toksīnu izvadīšanu no organisma. Tā arī var palīdzēt atvieglot sāpes, kas saistītas ar žults ceļu traucējumiem, un tā tiek izmantota, lai atbalstītu gremošanas sistēmas darbību, mazinātu kuņģa un zarnu trakta iekaisumus. Pielieto arī kā palīgterapijas līdzekli audzēju ārstēšanai. Strutene satur alkaloīdus, kas piemīt pretvēža un pretiekaisuma īpašībām. Strutene tiek izmantota arī ārīgi, lai ārstētu ādas audzējus, kā kārpu un dzimumzīmju noņemšanas līdzeklis. Svarīgi: Strutene ir indīgs augs. Nepareiza lietošana var izraisīt nopietnu saindēšanos. Tāpēc pirms lietošanas ir ļoti svarīgi konsultēties ar ārstu vai kvalificētu fitoterapeitu, lai nodrošinātu drošu lietošanu.
Latīniski: Chelidonium majus L., angliski: Greater celandine, vāciski: Schöllkraut, krievu: Чистоте́л большо́й.
Tīruma kosa ir bagāta ar silīciju. Silīcijs ir viens no svarīgākajiem minerāliem, kas atbalsta matu, nagu un ādas veselību, kā arī palīdz nostiprināt locītavas saistaudus. Tāpat tiek izmantota, lai uzlabotu nieru un elpceļu veselību, samazinātu klepu un veicinātu atkrēpošanu. Tā arī palīdz gremošanas trakta veselībai un atbalsta imūnsistēmas darbību.
Latīniski: Equisetum arvense L., angliski: field horsetail or common horsetail, vāciski: Acker-Schachtelhalm, krievu: Хвощ полево́й
Trejkrāsu vijolīte ir labi zināma ar savām vielmaiņas uzlabojošajām īpašībām. Tā palīdz detoksicēt ķermeni un veicina vielmaiņas procesus. Tās pretiekaisuma un antiseptiskās īpašības palīdz ārstēt ādas izsitumus, pinnes un ekzēmas. Augs veicina arī atkrēpošanu, atvieglojot elpceļu slimību simptomus, piemēram, klepu un bronhītu. Trejkrāsu vijolīte ir noderīga arī urīnceļu veselībai, jo tai ir vieglas diurētiskas īpašības, kas veicina liekā šķidruma izvadīšanu. Tās lieto arī, lai mazinātu zarnu traucējumus un uzlabotu gremošanu.
Latīniski: Viola tricolor; angliski: Wild pansy; vāciski: Stiefmütterchen; zviedru: violviolett; igauņu: Kolmepäine kannike; lietuviešu: Trižiedė vijoklė; krievu: анютины глазки.
Ugunspuķes lapas ir bagātas ar minerālvielām. Lieto gremošanas sistēmas uzlabošanai, jo tās palīdz samazināt iekaisumus un veicina kuņģa veselību. Tās arī palīdz mazināt stresu un atslābināt nervu sistēmu. Ugunspuķes ziedus lieto vēdera mīkstināšanai, arī pie galvassāpēm, bezmiega un vienkārši kā labu ikdienas tēju imunitātes stiprināšanai.
Latīniski: Chamaenerion angustifolium L., latviski: šaurlapu ugunspuķe, angliski: rosebay Willowherb, vāciski: Schmalblättriges Weidenröschen, zviedru: mjölkört, igauņu: ahtalehine põdrakanep, lietuviešu: siauralapis gaurometis, krievu: Иван-чай.
Šaurlapu ugunspuķe (Chamaenerion angustifolium (L.) Scop.)
Ugunspuķes lapas, fermentētas. Veicina imunitātes nostiprināšanos, darbaspēju uzlabošanos. Ārstē galvas sāpes, migrēnu, nomierina nervus, nοņem spriedzi, normalizē miegu. Samazina epilepsijas simptomus. Izmanto kuņģa-zarnu trakta slimību ārstēšаnā, normalizē vielapmaiņu un sakārto kuņģa gļotādu. Antioksidants, kurš izvada nο organisma brīvos radikāļus.
Upeņu lapas ir bagātas ar vitamīnu C un citiem antioksidantiem, kas palīdz stiprināt imūnsistēmu un veicina sviedrēšanu, palīdzot samazināt ķermeņa temperatūru un atvieglot drudzi. Tās ir arī noderīgas locītavu veselībai un urīnceļu attīrīšanai, veicinot šķidruma izvadīšanu no organisma un mazinot pietūkumu.
Latīniski: Ribes nigrum; angliski: Black currant leaves; vāciski: Schwarze Johannisbeerblätter; zviedru: svarta vinbärsblad; igauņu: mustsõstra lehed; lietuviešu: Juodųjų serbentų lapai; krievu: Лист черной смородины.
Ūdens mētras iedarbība ir ļoti līdzīga piparmētras - nomierinoša, spazmolītiska, antiseptiska un pretsāpju. Lieto saaukstēšanās un gripas gadījumos, pret kakla sāpēm un bronhītu. Uzlabo sirdsdarbību un paplašina kapilārus, nostiprina cilvēka smadzeņu darbību un stimulē garīgās spējas. Palīdz kuņģa un zarnu darbībai. Tās ēteriskām eļļām piemīt antibakteriāla un pretiekaisuma īpašības, kas palīdz cīnīties ar infekcijām.
Latīniski: Mentha aquatica L., angliski: water Mint, vāciski: Wasser-Minze, zviedru: vattenmynta, igauņu: vesimünt, lietuviešu: vandeninė mėta, krievu: мята водная.
Vilkābeles augļi ir pazīstami ar to spēju uzlabot sirds un asinsvadu veselību. Tie tiek izmantoti, lai stiprinātu sirdi, uzlabotu asinsriti un samazinātu asinsspiedienu. Vilkābeles augļiem piemīt arī antioksidanta īpašības, kas palīdz aizsargāt šūnas no bojājumiem un veicina sirds muskuļu stiprināšanu. Tējas un ekstrakti no vilkābeles augļiem tiek izmantoti arī, lai mazinātu nervu sistēmas saspringumu, atvieglotu stresu un uzlabotu miega kvalitāti. Turklāt vilkābele ir noderīga arī gremošanas traucējumu gadījumos, jo tā palīdz uzlabot zarnu darbību.
Latīniski: Crataegus; angliski: Hawthorn berries; vāciski: Weißdornfrüchte; zviedru: hagtornsbär; igauņu: kibuvitsa viljad; lietuviešu: gudobelės uogos; krievu: боярышник.
Viršus jeb sila virsi lieto hroniska nieru un urīnpūšļa iekaisuma ārstēšanai, nierakmeņu šķīdināšanai, pie saaukstēšanās slimībām un podagras ārstēšanai. To mēdz lietot arī kuņģa gļotādas iekaisuma jeb gastrīta ārstēšanai, īpaši, kad ir paaugstināta kuņģa skābes sekrēcija. Viršu tēja nomierina un uzlabo miega kvalitāti.
Latīniski: Calluna vulgaris (L.) Hull; angliski: Heather; vāciski: Heidekraut; zviedru: ljung; igauņu: kanarbik; lietuviešu: šilinis viržis; krievu: вереск обыкновенный.
Parastā vībotne veic sirds-asinsvadu sistēmas tonizēšanu, centrālās nervu sistēmas uzbudināšanu, uzlabo asinsradi. Īpaši ieteicams vecākiem cilvēkiem, kam ir pazemināts asinsspiediens un pazemināta kuņģa skābes un citu gremošanas sulu veidošanās. Vībotne ir sieviešu tēja – stimulē dzemdi, regulē mēnešreižu ciklu un citām ginekoloģiskajām problēmam. Jālieto mēreni. Nelietot grūtniecēm. Lapas ziedi, sēklas izmantojamas kā pikanta garšviela, palīdz pārstrādāt treknus ēdienus. Savvaļas radiniece vērmelei.
Latīniski: Artemisia vulgaris L. angliski: Mugwort; vāciski: Gemeiner Beifuß; zviedru: gråbo; igauņu: harilik puju; lietuviešu: paprastasis kietis; krievu: полынь обыкновенная
Vīgriezes ziedus lieto neirozes, paātrinātas sirdsdarbības, paaugstināta asinsspiediena, miega traucējumu gadījumā. Spēj paplašināt sirds asinsvadus un mazināt stenokardijas sāpes. Izraisa svīšanu, mazina galvassāpes un temperatūru, dziedē rīkles iekaisumu un klepu.
Latīniski: Filipendula ulmaria (L.) Maxim., angliski: Meadowsweet, vāciski: Echtes Mädesüß, zviedru: älggräs, igauņu: harilik angervaks, lietuviešu: pelkinė vingiorykštė, krievu: лабазник вязолистный.
Meža zemeņu lapas lieto imūnsistēmas uzlabošanai kā vitamīnu tēju. Zemenes lapās esošās vielas regulē tauku, ogļhidrātu un minerālvielu maiņu organismā, veicina asinsradi un urīna izvadīšanu no organisma. Tām ir pretiekaisuma, savelkoša, nomierinoša, gremošanu veicinoša un antibakteriāla iedarbība. Var izmantot kā tonizejošu ikdienas dzērienu.
Latīniski: Fragaria vesca L., angliski: wild Strawberry, vāciski: Wald-Erdbeere, zviedru: smultron, igauņu: metsmaasikas, lietuviešu: paprastoji žemuogė, krievu: земляника лесная.
Esiet aicināti SEKOT YouTube kanālam Ceļošana. Biškopība. Latvijas zāļu tējas, spiediet ABONĒT! Skatieties "Latvijas Zāļu tējas & ārstniecības augi" video, lasiet aprakstus un iepazīstiet Latvijas savvaļas ārstniecības augus: kā tos droši atpazīt un izmantot veselībai un labsajūtai, atklājiet sev zāļu tēju sniegtos labumus! Izpētiet Latvijas ārstniecības augu dziedinošo spēku!
Tiešā saite uz iegādei pieejamo zāļu tēju & ārstniecības augu sortimentu http://dabaveselibai.blogspot.com/p/iegadei-arstniecibas-augi-un-zalu-tejas.html
Nepalaidiet garām aktuālo informāciju, SEKOJIET lapai https://www.facebook.com/zalutejas Lapā publicējam aktualitātes, informāciju par dalību tirdziņos.
Augu izcelsmes produktu pārstrāde mājas apstākļos reģistrēta Latvijas Republikas Pārtikas un veterinārajā dienestā.
#DabaVeselībai #VeselīgsDzīvesveids #DabīgāMedicīna #DabīgāsZāles #ZāļuTējas #ĀrstniecībasAugi #DabasTerapija #HolistiskāVeselība #VeselīgaPārtika #ĀrstniecībasAugi #Veselība #LatvijasZāļuTējas #augi #Tēja #Tējas #drogas #VeselīgsUzturs #LatvijasZāļuTējas #LatvijasAuguTējas #Latvija #Valmiera #daba #Rokudarbs #RadītsValmierasNovadā #dabaveselībai #DabīgāsZāles #herbaltea #herbalmedicine #herbs #herbal #handmade #Ivanchaj #Иванчай #Ivanchay #UgunspuķesTēja #fermentētaTēja #Травяныечаи #травы #naturalhealing #herbalremedies #organictea #wildherbs #plantmedicine #healingplants
bet vai šīs tējas vispār ir garšīgas, tas, ka ārstnieciskas, es nešaubos.
AtbildētDzēstJā,ir garšīgās un arī negaršīgās tējas,bet galvenais,ka vērtīgas veselības uzlabošanai.
DzēstGribēju varbūt pielikt savu komentāru vēl par Aveņu lapu tēju.
AtbildētDzēstPirms dzemdībām sāku jau dzert Aveņu lapu tēju, un tas ļoti palīdzēja, varbūt kādai topošai māmiņai šī informāciaj palīdzēs, jo vīņa atslābina dzemdības ceļus un dzemdības līdz ar to ir vieglākas, sāku ar 1 tējas krūzi dienā, bet, kad dzemdības jau sāka tuvoties tad 3-4 aveņu tēju lapas krūzes dienā.
Paldies!
DzēstKuras têja ir vislabãkã nerviem?
AtbildētDzēstVisspēcīgākais no Latvijas augiem ir baldriāņa saknes. Tad varētu minēt vīgriezi, apiņu rogas. Ja domāts kā antidepresants, trauksmes mazinātājs, tad laba ir asinszāle.
DzēstVai kāda no tējām varētu paātrināt mēnešreižu sākšanos?
AtbildētDzēstVari pamēģināt struteni.Es to atklāju netīšām, kad pāris dienas pēc m.r.beigām sāku dzert šo tēju (2 reizes gadā taisu organisma attīrīšanas kūri ar strutenes tēju un jāsāk tā ir dilstošā mēness fāzē, ceturtdienā, kurss 10 dienas) un man atsākās asiņošana.Biju šokā:)tad izlasīju "google",ka strutene stimulē dzemdes muskulatūru.Iespējams, ka tas iedarbojas arī pirms mēn.reizēm.
DzēstLabdien!Kuras tējas labāk lietot mugurkaula smadzeņu iekaisumam?
AtbildētDzēst