otrdiena, 2014. gada 9. decembris

Zāļu tēju fermentācija


Cilvēki bieži vien nobaudot dažādas zāļu tējas, kā piemēram: ābeļu, bumbieru, jāņogu, ērkšķogu, kazeņu, ugunspuķes lapu tēju ir vīlušies. Tika gaidīta tēja ar bagātāku garšas buķeti un aromātu. Daļai zāļu tēju (visbiežāk, ja droga sastāv no auga lapām) ir neizteiksmīgs aromāts, garšo pēc celulozes, zāles. Lai gan šo augu tējas ir ļoti veselīgas, cilvēki vai nu atsakās no tām, vai izmanto kā papildinājumu kādām citām tējām. Labākajā gadījumā tās būs zāļu tējas ar izteiktu garšu un aromātu – piparmētra, lavanda, kumelītes ziedi, gaiļbiksītes, vīgriezes ziedi utt. Nereti kā alternatīva tiek izmantotas zaļā vai melnā tēja, kuras ne vienmēr ir kvalitatīvas.

Vai ir iespējams uzlabot zāļu tējas garšu un aromātiskās īpašības? Panākt tā, lai zāļu tējas garša būtu līdzīga vai pat labāka, teiksim, par zaļo vai melno tēju? Jā protams! Arī tējas krūma lapas, ja tās vienkārši izkaltēs un aplies ar ūdeni, nesniegs cerēto rezultātu. Noslēpums slēpjas īpašā procesā – fermentēšanā. Fermentēšana ievērojami uzlabo tējas garšu, aromātu. Fermentētas zāļu tējas dažviet tiek uzskatītas par elitāru produktu! Rodas jautājums – kas ir fermentēšana, kas notiek šajā procesā?

Fermentācija ir bioķīmisks process, kurā fermentu (enzīmu) iedarbībā sadalās (sašķeļas) organiskie savienojumi un tiek izdalīta, atbrīvota enerģija (siltums). Parasti procesu spēj veikt paša produkta fermenti. Dabā šajā procesā iesaistās arī dažādi mikroorganismi (raugi, pienskābes un citas baktērijas) un to izstrādātie fermenti.

Lai pareizi un pilnīgi izprastu jēdzienu fermentācija, nepieciešams izdalīt divus ļoti radniecīgus organisko vielu sadalīšanās, noārdīšanās procesus – pūšana un rūgšana. Pūšanas procesā notiek galvenokārt olbaltumvielu (nevis ogļhidrātu), sadalīšanās, noārdīšanās līdz vienkāršakiem savienojumiem, piemēram, aminoskābēm. Rūgšanas procesā galvenokārt ogļhidrāti tiek pārvērstas par citām vielām. Rūgšana jeb raudzēšana tiek plaši izmantota pārtikas rūpniecībā, piemēram, kvasa pagatavošanā, alus brūvēšanā, sieru nogatavināšanā (skābpiena produktu iegūšanai), maizes izgatavošanā, kāpostu skābēšanā utt. Kā spilgts piemērs ir spirta (kandžas) iegūšana. Sadalot cukuru tiek iegūtas divas pamatvielas - etilspirts un ogļskābā gāze.

Pats augs satur visu nepieciešamo, lai notiktu fermentācija. Tā ir augā esošā sula un fermenti. Ja saburzīsim auga lapu, tiks pārplēstas auga šūnas, augs sāks izdalīt sulu. Mitrās, saburzītās lapas saturēs vitamīnus, barības vielas un starpšūnu fermentus. Ar šo fermentu izkļūšanas no vakuolas sākas aktīvas izmaiņas auga bioķīmiskajā sastāvā. Tieši šajā brīdī sākas fermentācijas process. Tas ir kaut kas līdzīgs pašnoārdīšanās procesam. Sarežģīti organiskie savienojumi (ogļhidrāti, cietes, olbaltumvielas, proteīni utt) noārdās (sašķeļas) līdz vienkāršākiem, rodas jauni savienojumi. Fermenti tiek izmantoti kā katalizatori, lai novirzītu ķīmiskās reakcijas vēlamā virzienā.

Fermentācijas procesam pakļautus pārtikas produktus cilvēka organisms spēj ātrāk, vieglāk un pilnvērtīgāk uzņemt. Tiek atvieglota kuņģa un zarnu darbība. Apzināta un kontrolēta fermentācija palīdz iegūt produktus ar jaunām, labākām īpašībām. Bieži tiek iegūta ļoti atšķirīgas garšas, aromāta īpašības salīdzinot ar sākotnējām (salīdziniet, piemēram, svaigus kāpostus ar skābētiem, pienu ar rūgšpienu, miežus ar alu utt.). Tēju gadījumā fermentācijas procesā tiek iegūtas arī ūdenī vieglāk šķistošas vielas, kas ļauj tēju pagatavot ātrāk vai arī izmantot ūdeni ar zemāku temperatūru.

Tēju fermentācija vidēji var ilgt no dažām stundām līdz 2-3 diennaktīm. Tieši no fermentācijas ilguma (pakāpes), mitruma, temperatūras, fermentācijas veida (tehnoloģijas), žāvēšanas temperatūras ir atkarīga iegūtās tējas garša, krāsa un citas īpašības.

Fermentēt var dažādu augu lapas. Piemēram, Krievijā šaurlapu ugunspuķe jeb Иван чай, Копорский чай (latīniskais nosaukums Chamerion angustifolium) ir populārākā fermentētā zāļu tēja. Šіѕ augs satur dzelzi, titānu, niķeli, varu, mangānu, molibdēnu, boru, kāliju, kalciju, nātriju, litiju un daudzus citus elementus. Tāpat arī pektīnus, biflafonīdus, miecvielas. Satur daudz B grupas vitamīnu, askorbīnskābе šajā augā ir 400mg uz 100 gramiem, tas ir daudz reizes vairāk, nekā citrusaugos. Zaļajā auga masā ir arī olbaltumvielas, kuras ļoti viegli pārstrādā organisms un dod lielu enerģiju.

Mēs piedāvājam iegādāties fermentētu šaurlapu ugunspuķes tēju, kuras garšu novērtēs tumšās tējas cienītāji. Tiem, kuri dod priekšroku maigākām garšām, piedāvājam fermentētu aveņu lapu tēju. Ar zāļu tēju sortimentu variet iepazīties lapā Iegādei ārstniecības augi, zāļu tējas

8 komentāri:

 1. Šajā laikā vajag šito, vitamīni trūkst. Paldies!

  AtbildētDzēst
 2. Tomēr visas fermentētās tējas paskābina organismu atšķirībā no vienkārši izžāvētām. Tā vismaz, šķiet, teica Dr. Tereško. Viņš ugunspuķi žāvē, nevis fermentē.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Nevajag komentāros izplatīt nepatiesu informāciju. Arī viņš fermentē un dikti slavē.

   Dzēst
 3. Žāvēta ugunspuķes tēja nav garšīga. Šogad mēģināšu fermentētu. Draugi teica, ka fermentētā esot garšīga.

  AtbildētDzēst
  Atbildes
  1. Par garšām parasti nestrīdas, tā ir gaumes lieta ;) Tieši tāpēc jau arī ir tik plašs sortiments, lai katrs varētu atrast sev piemērotāko gan veselībai, gan garšas baudai ;) Lai veicas!

   Dzēst
  2. Kaa tad notiek fermentacija?

   Dzēst
 4. Man garšo visas tējas un tās garšo vēl labāk, ja zini, ka viņas ietekmē tavu veselību un tikai uz to pozitīvo, nav vajadzīgi nekādi medikameneti, ja izturies regulārie labi pret savu ķermeni.

  AtbildētDzēst

Iezīmes

āboliņš (1) āda (1) aknu ciroze (1) alerģiska reakcija (1) apkārtējā vide (1) Ārstniecības augi (3) artrīts (2) Asinszāle (1) atklepošanās tējas (1) attīra asinis (1) augi (1) augkopība (1) augsne (1) augsnes auglība (1) augsnes erozija (1) augsts holesterīna līmenis (1) austrumu medicīna (1) biohumuss (1) bioloģiskā lauksaimniecība (1) briežu panti (1) cilvēks un daba (1) cukura daudzums asinīs (1) dabas stihijas (1) dabīgā kosmētika (1) Eisenia fetida (1) Eisenia Foetida (1) ēšanas ieradumi (1) farmācija (1) fermentācija (1) fermentēta tēja (1) fermentēta ugunspuķes tēja (1) fermentētas lapas (1) fito tēja (1) fitoterapija (1) flora un fauna (1) gaiļbiksīte (1) globālā sasilšana (1) holesterīns (1) humuss (1) ietekme uz veselību (1) imunitāte (2) imūnsistēmas stiprināšana (1) infekciju slimības (1) Ivan chaj (1) izgulējumi (1) Kalifornijas sarkanā slieka (1) kaļķošana (1) kancerogēns (1) kaulu slimības (1) klinģerīte (1) komposts (1) kosmētika (1) kumelīte (1) ķermeņa kopšanas līdzekļi (1) ķīmiskā kosmētika (1) ķīmiskie medikamenti (1) ķiploki (1) ķiploks (1) ķiploku īpašības (1) lavanda (1) lazdas miza (1) lina apģērbs (1) lina audums (1) lina drēbes (1) lina gultasveļa (1) lina īpašības (1) lina izstrādājumi (1) Lins (1) lins veselībai (1) locītavu iekaisums (1) locītavu sāpes (1) locītavu slimības (1) lūpu aizsarglīdzekļi (1) makroelementi (1) meža zemene (1) minerālvielas (2) nātre (1) nieru tējas (1) nomierinošās tējas (1) nostiprina imunitāti (1) organisma attīrīšana (1) ozola miza (1) ozona slānis (1) ozona slāņa noārdīšanās (1) panti (1) parabēni (1) pārtika (1) pelašķis (1) piesārņojums (1) priežu pumpuri (1) profilakse (1) propilēnglikols (1) rasaskrēsliņš (1) saaukstēšanās (1) saules radiācija (1) sieviešu tējas (1) sintētiskā kosmētika (1) sirds asinsvadi (1) sirds un asinsvadu slimības (1) skaistumkopšana (1) skaistums (1) slieka (1) sliekas (1) slimība (1) slimības (1) tautas medicīna (1) tēja (2) tējas (1) tējas asinsspiedienam (1) tēju fermentācija (1) tēju vēsture (1) terapija (1) toksisks (1) tradicionālā medicīna (1) trietanolamīns (1) ūdens mētra (1) ugunspuķe (1) UV saules starojums (1) uzturs (1) veselība (4) veselībai (1) veselības stiprināšana (1) veselīgs uzturs (1) vēzis (1) vielmaiņa (1) vīgrieze (1) vīriešu tējas (1) vitamīni (3) vitamīnu avots (1) vitamīnu tējas (1) vitamīnu trūkums (1) zāļu tējas (3) zāļu tējas pagatavošana (1) zāļu tēju vēsture (1) Иван чай (1) Копорский чай (1)

Kopējais lapas skatījumu skaits