Islandes cetrārija jeb Islandes ķērpis (Cetraria islandica) ir ārstnieciski ļoti vērtīgs augs. Tas aug visā Ziemeļu puslodē. Nosaukumā iekļautais Islandes vārds ir norāde uz vietu, kur pirmo reiz atklāja Islandes cetrārija vērtīgās ārstnieciskās īpašības, nevis ar tā izplatības areālu. Islandes cetrārijs plaši izplatīts Eiropas ziemeļos un austrumos, Sibīrijā, kalnu alpīnajā zonā. Skandināvijā un Krievijas ziemeļos veido vienlaidu plašas, dabīgas audzes. Islandes cetrārija aug nabadzīgās, smilšainās augsnēs skujkoku un jauktajos mežos (īpaši priežu mežos jeb silos), tundrās un kalnos. Ziemeļos Islandes ķērpjus lieto ziemeļbriežu barībai.
Latvijā sastopamas 6 cetrāriju sugas. No tām biežākā un pazīstamākā ir Islandes cetrārija, kuru sarunvalodā parasti sauc par Islandes ķērpi. Latvijā salīdzinoši bieži sastopams priežu silos vai jauktu koku mežos uz smilts augsnes. Pamatā veido retus, izkliedētus pudurus starp sūnām un ķērpjiem. Līdz ar to, Latvijā komerciālos nolūkos netiek ievākts. Šādos apstākļos ievākšana un attīrīšana no citiem augiem, gružiem mehanizēti rūpnieciskos apjomos ir praktiski neiespējama. Savukārt ievākšana ar rokām ir darbietilpīga un laikietilpīga, tamdēļ tiek veikta nebūtiskos apjomos, pamatā pāšpatēriņam.
Islandes cetrārija jeb Islandes ķērpis ir līdz 12 cm augsts krūmveida ķērpis ar zarainām daivām. Daivu virspuse olīvbrūna vai brūngani pelēka, apakšpuse gaišāka. Kad Islandes centrārijs ir mitrs, tas kļūst gaišāks, tad olīvbrūnas vai brūngani pelēkās krāsas vietā dominē zaļganīgais tonis, kas virzienā uz leju kļūst bāli zaļš. Lapoņa iekšpuse ir gaišāka par ārpusi, klāta ar labi saredzamiem baltiem plankumiem. Apakšdaļā (pie augsnes) laponis bieži iesarkans. Laponis vāji saaug vai nemaz nesaaug ar substrātu.
Islandes cetrārija jeb Islandes ķērpis izsenis lietots tautas medicīnā kā pretklepus līdzeklis, Skandināvijas un citas ziemeļu tautas izmantojušas arī uzturā un dzīvnieku barībai. Tradicionālā jeb oficiālā medicīna par to ieinteresējās tikai 18.gadsimtā, atklāja un pierādīja tā spēcīgo iedarbību elpošanas sistēmas slimību ārstēšanā: bronhu iekaisumu mazinošas, atkrēpošanu veicinošas īpašības, iedarbīgs uz mutes dobuma un kakla gļotādu, spējīga iznīcināt plaša spektra patogēnos mikroorganismus, ieskaitot tuberkulozes ierosinātājus.
Vēlāk oficiālā medicīna atklāja pozitīvo iedarbību arī gremošanas sistēmas veselībai. Islandes cetrārijs palīdz čūlu un gastrītu gadījumos, palīdz regulēt zarnu trakta funkcijas, izmanto kuņģa hroniska iekaisuma gadījumā, mazina sliktu dūšu. Gļotvielas novērš hronisku aizcietējumu. Vairāk nekā puse no Islandes ķērpja sausnas svara ir saliktie ogļhidrāti – ķērpju cietes – lihenīns un izolihenīns. Ķērpju cietes ūdenī veido gļotainu šķīdumu, kas želē. Šim gļotu šķīdumam ir sedzoša, klepu mīkstinoša un atkrēpojoša darbība, gan atvieglo vēdera izeju.
Islandes cetrārijs satur ķērpju skābes: usnīnskābi, fumaroprotocetrārskābi, protolihsterīnskābi, protocetrārskābi, kas pēc savas būtības ir antibiotikas. Dēļ šīm vielām Islandes ķērpim piemīt antibakteriālā, brūces dziedējošā iedarbība. Rūgto garšu ķērpim pamatā piešķir rūgtviela cetrarīns jeb cetrārskābe. Rūgto garšu iespējams samazināt vai pat pilnīgi likvidēt vārot sārmainā vidē, piemēram, pievienojot dzeramo sodu. Nedaudz rūgtumu samazināsiet ūdens vietā izmantojot pienu.
Islandes cetrāriju pagatavot kā tēju var dažādi - gan kā zāļu tējas auksto uzlējumu vai macerātu, gan uzlējumu, gan novārījumu. Atkarīgs no pielietojuma mērķa. Katram no pagatavošanas veidiem ir savi ieguvumi un trūkumi. Ikdienā visizplatītākais pagatavošanas veids ir apliešana ar vārdošu ūdeni un ļaut vismaz 10-15 minūtes ievilkties. Lai saprastu zāļu tēju pagatavošanas principu, ieteiktu izlasīt rakstu "Kā pareizi pagatavot zāļu tējas?"
Esiet aicināti SEKOT YouTube kanālam Ceļošana. Biškopība. Latvijas zāļu tējas, spiediet ABONĒT! Skatieties "Latvijas Zāļu tējas & ārstniecības augi" video, lasiet aprakstus un iepazīstiet Latvijas savvaļas ārstniecības augus: kā tos droši atpazīt un izmantot veselībai un labsajūtai, atklājiet sev zāļu tēju sniegtos labumus! Izpētiet Latvijas ārstniecības augu dziedinošo spēku!
Tiešā saite uz iegādei pieejamo zāļu tēju & ārstniecības augu sortimentu http://dabaveselibai.blogspot.com/p/iegadei-arstniecibas-augi-un-zalu-tejas.html
Nepalaidiet garām aktuālo informāciju, SEKOJIET lapai https://www.facebook.com/zalutejas Lapā publicējam aktualitātes, informāciju par dalību tirdziņos.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru