Tīruma kosa (Lat. Equisetum arvense) ir ārstniecības augs. Kosu dzimta (Lat. Equisetaceae) ir senas izcelsmes daudzgadīgu sporaugu dzimta, kas bijusi plaši izplatīta karbonā, bet kurā mūsdienās saglabājusies tikai kosas ģints ar nedaudzām sugām. Zināmas 32-35 sugas, Latvijā 14 sugas.
Tīruma kosa parasti aug pļavās, tīrumos, ceļmalās un dažādos uzbērumos. Dārzos tā ir ļoti grūti iznīcināma nezāle. Ārstnieciskiem nolūkiem ievāc auga virszemes daļu nogriežot nedaudz virs zemes, zem auga sānu dzinumiem jeb "lapām".
Augs satur flavonoīdus (saponaretīnu, naringenīnu, dihidrokempferolu, ekvizetrīnu, izokvercetīnu, kvercetīns, luteolīnu), glikozīdi (kempferols, apigenīns), askorbīnskābi, karotīnu, ābolskābi, akonītskābi, fenolās skābes, skābeņskābi, sitosterīnu, miecvielas, alkaloīdus (nikotīns, palustrīns), silīcijskābes atvasinājumus, augu taukus, rūgtvielas, sveķvielas, makro un mikroelementus, un dažādus fitoķīmiskos savienojumus.
Tīruma kosa plaši tiek pielietota tautas medicīnā. Drogai ir diurētiska, asiņošanu apturoša, pretiekaisuma iedarība. Pielieto plaušu un elpceļu slimību, urīnpūšļa slimību ārstēšanai (pret urīna nesaturēšanu, bērniem pret slapināšanu gultā (enurēzi), urīnizvadceļu un urīnpūšļa iekaisuma un prostatas palielināšanās gadījumā). Tīruma kosa veicina smago metālu izvadīšanu no organisma, saista toksīnus, radionuklīdus, brīvos radikāļus, ietekmē saistaudu, gļotādu vielmaiņas un funkcionālos procesus. Lieto vielmaiņas uzlabošanai. Tīruma kosas novārījumi uzlabo fosfora - kalcija vielmaiņu.
Tīruma kosa ir silīcija dioksīda avots, minerāla, kurš nepieciešams veselīgu matu uzturēšanai, nagu stiprumam. Silīcijskābe sadaloties ūdenī veido sāļus, kuri viegli uzsūcas gremošanas traktā. Silīcija dioksīds ir nepieciešams arī kolagēna un elastīna sintēzē, tas uzlabo šūnu reģenerāciju un stiprina asinsvadu sieniņas, uzlabo locītavu veselību, stiprina ādas audus, uzlabojot ādas tekstūru, toni un tvirtumu. Tīruma kosu varam izmantot ādas un matu kopšanas nolūkiem (mazgāt, mērcēt koncentrētā novārījumā).
Augu iekšķīgi nav ieteicams lietot grūtniecības un laktācijas periodā. Ilglaicīgi lietojot var sāk iekaist nieru parenhīma. Nieru darbības traucējumu (nefrīts un nefroze) gadījumos atturamies vai lietojam piesardzīgi.
Esiet aicināti SEKOT YouTube kanālam Ceļošana. Biškopība. Latvijas zāļu tējas, spiediet ABONĒT!
Skatieties "Latvijas Zāļu tējas & ārstniecības augi" video, lasiet aprakstus un iepazīstiet Latvijas savvaļas ārstniecības augus: kā tos droši atpazīt un izmantot veselībai un labsajūtai, atklājiet sev zāļu tēju sniegtos labumus! Izpētiet Latvijas ārstniecības augu dziedinošo spēku!
Ja ir interese par zāļu tējām, tiešā saite uz iegādei pieejamo zāļu tēju & ārstniecības augu sortimentu Iegādei ārstniecības augi, zāļu tējas
Nepalaidiet garām aktuālo informāciju, SEKOJIET lapai https://www.facebook.com/zalutejas
Augu izcelsmes produktu pārstrāde mājas apstākļos reģistrēta Latvijas Republikas Pārtikas un veterinārajā dienestā.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru